Bebekler neden ağlar?

Bebek ağlaması etkili bir sinyaldir ve bebeğin annesine olan bağımlılığına uygun bir özelliktir. Fakat bu ses zaten yorgun olan anne-baba için rahatsız edici bir sestir.

Ağlama nedenlerinin çoğu belirgindir. Açlık, sıcak veya soğuk ortam, hastalık, yatış pozisyonu gibi. Nedeni belirgin olmayan fakat bebek yatıştırılmaya çalışıldığında ağlamanın kesildiği durumlar da sıkça görülür.

Yatıştırma yöntemlerinin etkisiz kaldığı nedeni belirgin olmayan ağlamalar sonucu anne-baba ciddi bir gerginlik ortamına girebilir. Mantıklı açıklamalara rağmen giderilemeyen bu gerginlik anında anne-baba’nın kendi gerilimlerini giderebilmeleri için bebeğin anne ve babadan uzak tutulması gerekebilir. Eğer bu yapılmazsa yorgunluk ve gerilim ortamı, bebeğin evde yalnız bırakılması, örselenmesi gibi uygun olmayan anne-baba tepkilerine yol açabilir.

Tıbbi önemi olan ağlamalar genellikle kucaklayarak ortadan kaldırılamaz ve cerrahi durumlar, enfeksiyonlar, travma, testis dönmesi, bağırsakların içiçe girmesi gibi hastalıkların bulgusu olabilir.